Dom i ogród

Łóżka drewniane do sypialni – jak wybrać?

Łóżka do sypialni drewniane charakteryzują się wieloma zaletami – są wytrzymałe, unikatowe, naturalne, trwałe, bezpieczne, ponadczasowe, eleganckie, wygodne i funkcjonalne. Nie dziwi zatem fakt, że cieszą się dużą popularnością, a każdy producent łóżek drewnianych ma je w swojej ofercie. Jednak aby łóżka z drewna spełniły wszystkie swoje oczekiwania, to muszą być dobrze dobrane. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze drewnianego łóżka do sypialni? 

Po pierwsze – wymiary

Łóżka drewniane do sypialni muszą mieć odpowiednie wymiary. W tym przypadku trzeba uwzględnić nie tylko powierzchnię do spania (czyli wielkość materaca), ale też wysokość mebla. Wielkość materaca powinna być uzależniona od tego, ile osób będzie korzystać z łóżka. Łóżka drewniane jednoosobowe najczęściej posiadają dwa rozmiary – 80×200 lub 90×200. Można też zdecydować się na łóżko 120×200, ale taki rozmiar pasuje jedynie do większych sypialni.

Natomiast w przypadku łóżek dla dwóch osób najpopularniejsze wymiary to 140×200, 160×200 i 180×200. W przypadku większych sypialni można się też zdecydować na drewniane łóżka o wymiarach 190×200 czy 210×200. I co ważne – podane wymiary dotyczą jedynie materaca, a nie rzeczywistej wielkości łóżka. Natomiast jeżeli chodzi o wysokość łóżka, to najbardziej komfortowa jest ta o wielkości 40 – 50 cm.

Po drugie – materac i stelaż

Wygodne łóżko drewniane musi posiadać odpowiedni materac i stelaż. Sam materac musi być dopasowany do masy i budowy użytkownika, a jednocześnie odpowiednio wyważony w zakresie twardości. Natomiast stelaż powinien być odpowiednio twardy i elastyczny, aby zapewnić największy komfort snu.

Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie łóżka drewnianego do sypialni to obecność pojemnika lub szuflad, podnoszony stelaż czy zagłówek. Te wszystkie funkcje dodatkowe sprawiają, iż drewniane łóżka są jeszcze bardziej wygodne i funkcjonalne.