Technologie

Rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo IT

W każdym przedsiębiorstwie powinny być opracowane szczegółowe procedury określające, kto może mieć dostęp do danych krytycznych. Zarządzanie tożsamością w wielu firmach pozostawia wiele do życzenia. Wiedza na temat tego IAM co to jest bardzo mała. Zobaczmy więc IAM co to i jak wpływa on na bezpieczeństwo IT.

Jak działa system Identity Access Management?

Identity Access Management to po prostu zarządzanie prawami dostępu. Odpowiedź na pytanie IAM co to jest więc bardzo prosta. Warto jednak pamiętać, że Identity Access Management to narzędzie, które ma bardzo wiele możliwości. Wdrażając Identity Acccess Management firma zyskuje dostęp do informacji, które z punktu widzenia bezpieczeństwa infrastruktury IT są kluczowe. System IAM to narzędzie, które może służyć do zarządzania hasłami. Ponadto system IAM można wykorzystać do regularnej wymiany haseł.

Przed jakimi zagrożeniami chroni system?

Zagrożeń, przed którymi chroni system IAM jest naprawdę wiele. IAM zmniejsza ryzyko utraty lub uszkodzenia danych. IAM chroni także infrastrukturę IT przed szkodliwym działaniem złośliwego oprogramowania. IAM pozwala również uniknąć kradzieży tożsamości. Chroni równie przed wyciekiem poufnych danych o pracownikach, kontrahentach i klientach.

System IAM udostępnia szereg rozwiązań, które są bardzo przydatne między innymi w tych organizacjach, w których zarządzanie tożsamością odbywa się manualnie. IAM zapewnia bezpieczeństwo systemów IT, a jednocześnie usprawnia funkcjonowanie firmy. Sprawdza się niezależnie od tego, jak infrastruktura IT jest rozbudowana.