Technologie

Zarządzanie tożsamością i dostępem

Do nadzoru nad tożsamością użytkowników, którzy mają dostęp w firmie do danych krytycznych można wykorzystać bardzo różne narzędzia. Jednym z tych, które zaliczane są do bardziej skutecznych zalicza się Identity Access Management w skrócie określany jako system IAM. Zobaczmy IAM co to jest i jakie korzyści daje jego wdrożenie.

IAM co to jest?

IAM co to jest? Pytanie to bardzo często zadają osoby, które z ochroną danych spotykają się po raz pierwszy. Odpowiedź na pytanie IAM co to jest nie jest skomplikowana. Identity Access Management to narzędzie służące bezpieczeństwu danych. Identity Access Management jest bardzo ściśle powiązany zarówno z Privileged Access Management, jak też z Privileged Identity Management.

System IAM w bardzo znaczącym stopniu poprawia bezpieczeństwo systemów IT. Umożliwia kontrolę procesów, które związane są z logowaniem, a dodatkowo kontroluje procesy zarządzania hasłami. W efekcie system IAM korzystnie wpływa na usprawnienie funkcjonowania firmy.

W jakich firmach system zarządzania tożsamością jest niezbędny?

Firm, w których system IAM powinien zostać wdrożony w skali całego kraju jest naprawdę wiele. Na wdrożenie tego systemu powinna zdecydować się każda firma, w której procesy zarządzania tożsamością odbywają się w ręczny sposób. Także w tych firmach, w których regularnie nie jest weryfikowany dostęp do infrastruktury IT, zaleca się wdrożenie systemu IAM. Warto tylko dodać, że wdrożenie systemu IAM zmniejsza koszty związane z obsługiwaniem zarządzania haseł statystycznych.