Nieruchomości

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem

Kupno mieszkania deweloperskiego w celu wynajmu może być doskonałym pomysłem, dzięki któremu będziesz mógł stworzyć własną poduszkę finansową, ale jednak związanym z podjęciem sporego ryzyka i niepewnością, czy koszty się zwrócą. Zatem, czy w ogóle warto inwestować w nieruchomości?

Zalety kupna nieruchomości

Kupno mieszkania pod wynajem jest inwestycją, która może się zwrócić dopiero po kilku miesiącach, jednak jej wartość będzie wzrastała wraz z upływem czasu. Dodatkowe źródło dochodu w postaci comiesięcznej porcji gotówki będzie mogło być przeznaczona na ekstra wydatki, czy wyjazdy całą rodziną. Skąd jednak wziąć początkowe fundusze na zakup nieruchomości? Można zdecydować się na skorzystanie z oferty kredytowej – banki chętnie udzielają kredytów na zakup nowego mieszkania. A co wyposażeniem? Istnieje wiele sposobów, dzięki którym w prosty sposób można podnieść wartość mieszkania. Są to m.in:

  • umeblowanie mieszkania własnymi niepotrzebnymi meblami
  • zorganizowanie zbiórki mebli i niezbędnych urządzeń do domu wśród swojej rodziny i znajomych
  • wstawienie ścianek działowych, które stworzą dodatkową przestrzeń i przemienią kawalerkę w mieszkanie dwupokojowe

Ryzyko inwestycji w mieszkanie pod wynajem

Ewentualne ryzyko, które może się wiązać z dokonaniem kupna mieszkania deweloperskiego na wynajem, jest szumie wyolbrzymiane przez osoby, które pechowo trafiły na nieuczciwych najemców. Niewielkie ryzyko związane z nieotrzymaniem czynszu od najemcy, lub z niewłaściwym wykorzystaniem mieszkania, można zmniejszyć, poprzez bycie stanowczym w poborze opłaty oraz poprzez zwiększenie dystansu do mieszkania i ograniczenie własnego przywiązania emocjonalnego do mieszkania. Najlepszą strategią ograniczenia ryzyka, jest traktowanie mieszkania deweloperskiego pod wynajem jako inwestycję, która powinna przynieść zysk.