Przemysł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprężarki?

Sprężarki powietrza to urządzenia, które sprawdzają się w wielu zadaniach – i to zarówno tych domowych, jak i bardziej zaawansowanych. Dlatego też warto rozważyć jej zakup. Jednak aby spełniła wszystkie swoje zadania, to musi posiadać odpowiednie właściwości i parametry. Zatem jak wybrać odpowiedni kompresor? 

Po pierwsze – pojemność

Sprężarki powietrza – i to zarówno te mniej wydajne, jak i bardziej profesjonalne – powinny charakteryzować się odpowiednią pojemnością. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż urządzenia o zbyt małej pojemności będą wymagały ciągłego napełniania, natomiast te o zbyt dużej mogą być po prostu za ciężkie. W tym przypadku najlepiej aby pojemność była dobrana do rodzaju wykonywanych prac – do typowych zajęć domowych sprawdzi się urządzenie o pojemności 10 litrów, natomiast przy malowaniu lub piaskowaniu lepszym wyborem będzie urządzenie o pojemności 50 litrów. 

Po drugie – ciśnienie robocze

Ciśnienie robocze w sprężarce powietrza – podobnie jak w przypadku jej pojemności – powinno być dostosowane do rodzaju prac. Najbardziej optymalna – i najczęściej spotykana – wartość wynosi od 8 do 10 barów.

Po trzecie – pozostałe cechy

Oprócz pojemności i ciśnienia roboczego przy zakupie sprężarki warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka pozostałych cech, wśród których można wymienić:

  • wydajność (im jest ona wyższa, tym sprawniej dana praca będzie wykonywana)
  • hałas (najlepiej aby nie przekraczał 50 decybeli)
  • czas nabijania butli (najlepiej aby nie trwało to zbyt długo)

Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na zasilanie (membranowe jest dużo lepsze niż tłokowe) oraz na to, czy jest ona olejowa czy bezolejowa (ta pierwsza wykorzystywana jest przez profesjonalistów, natomiast ta druga dobrze sprawdzi się do wykonywania sporadycznych zadań w domu).

Zakup dobrej sprężarki powietrza wcale nie jest taki prosty – i dlatego warto sprawdzić wszystkie parametry urządzenia. Szeroki wybór tego typu urządzeń oferuje polski producent sprężarek.