Przemysł

Podstawowe rodzaje sprężarek

Sprężone powietrze to jeden z podstawowych elementów wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Dlatego też jego uzyskiwanie jest niezwykle ważne i potrzebne. Do tego celu wykorzystywane są różnorodne sprężarki powietrza, które można podzielić w zależności od rodzaju i przeznaczenia. Wśród tych najpopularniejszych warto wymienić sprężarki tłokowe i śrubowe.

Sprężarki tłokowe – urządzenia o sporej popularności

Sprężarki tłokowe to urządzenia o stosunkowo prostej zasadzie działania – powietrze jest wciągane do komory sprężarki poprzez otwarcie zaworu wlotowego, a następnie jego ciśnienie ulega zwiększeniu, otwiera się zawór spustowy i powietrze opuszcza komorę sprężarki. Prosta konstrukcja i niezbyt zaawansowany system działania sprawia, iż jest to urządzenie o stosunkowo małej wydajności i sporym hałasie.

Dodatkowo otrzymywane w ten sposób powietrze jest względnie niskiej jakości. Jednak pomimo pewnych mankamentów sprężarka tego typu wciąż cieszy się sporą popularnością w grupie urządzeń o małej wydajności i jest wykorzystywana przede wszystkim w branży motoryzacyjnej.

Sprężarki śrubowe – urządzenia o dobrych parametrach

Sprężarki śrubowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń o wydajności powyżej 1 m3/min. Tutaj działanie jest nieco inne niż w sprężarce tłokowej – końcówki wirników otwierają wlot, przez który powietrze wpada do komory tłoczenia, a obracające się wirniki powodują jego sprężanie i wydostawania się na zewnątrz. Dzięki temu takie urządzenia sprawdzają się przede wszystkim w pracy ciągłej i w ciężkich warunkach eksploatacyjnych. Sprężarki śrubowe są trwałe, nowoczesne, energooszczędne i ciche. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu – między innymi w elektroniczne, drzewnej, maszynowej, spożywczej czy farmaceutycznej.

Oprócz sprężarek tłokowych i śrubowych można jeszcze wymienić te bardziej zaawansowane – spiralne, górnicze czy przeznaczone dla kolejnictwa. Wszystkie wymienione wyżej sprężarki i kompresory posiada w swoje ofercie polski producent sprężarek, którego oferta jest dostępna online.